Dieta bezglutenowa za i przeciw

Dieta bezglutenowa za i przeciw

Dieta bezglutenowa polega na całkowitej eliminacji produktów żywnościowych zawierających gluten – pszenicy, orkiszu, jęczmienia, żyta, owsa oraz artykułów z ich dodatkiem. Wiąże się to z wyrzuceniem ze swojego codziennego menu każdego rodzaju pieczywa, panierek mięsnych, kawy zbożowej czy proszku do pieczenia.

Dieta bezglutenowa- dlaczego ją stosować?
Dieta bezglutenowa zazwyczaj stosowana jest przez osoby cierpiące na celiakię- chorobę charakteryzującą się nietolerancją glutenu przez organizm chorego. W 2011 roku prof. Peter Gibson opublikował wyniki badania dowodzącego, że gluten jest główną przyczyną dolegliwości układu pokarmowego nawet u 30% mieszkańców krajów Zachodu. Zwolennicy diety bezglutenowej przekonują, że to ciasta, makarony i pieczywo są powodem bólów brzucha, wzdęć i innych dolegliwości żołądkowo- jelitowych. Większość osób stosujących żywienie z wykluczeniem glutenu jest zdania, że dzięki obecnemu stylowi życia są zdrowsi, pełni energii i wigoru. Dieta bezglutenowa jest dobrym pomysłem na odchudzanie. Eliminacja produktów glutenowych nie tylko poprawia trawienie i samopoczucie, ale sprzyja także utracie zbędnych kilogramów. Wpływa pozytywnie na zmniejszenie dolegliwości w chorobach autoimmunologicznych i chorobach tarczycy.

Dieta bezglutenowa- czy jest niebezpieczna?
Dieta bezglutenowa ma tylu samo zwolenników, co przeciwników. Zdaniem tej drugiej grupy, wykluczenie glutenu z codziennej diety wywołuje więcej szkód, niż korzyści. Jak każda dieta eliminacyjna wpływa niekorzystnie na gospodarkę energetyczną organizmu, może powodować zmęczenie, ospałość, bóle głowy czy nudności. Stosowanie diety bezglutenowej okazać się może znacznie bardziej kosztowne, niż w przypadku tradycyjnego żywienia. Dostępność artykułów pozbawionych glutenu jest ograniczona, a ich cena znacznie przewyższa ich glutenowe odpowiedniki. Wiele osób decydujących się na ten typ odchudzania poddaje się już na początku swojej drogi do wymarzonej sylwetki. Zazwyczaj nagła rezygnacja z produktów tak popularnych jak chleb, ciasta czy makarony stanowi zbyt duże wyrzeczenie. Jak więc sobie poradzić? Dobrym rozwiązaniem jest catering dietetyczny bezglutenowy, który dostarcza swoim klientom dania wskazane na tego typu diecie. W Internecie i publikacjach książkowych można znaleźć natomiast wiele ciekawych przepisów i pomysłów na posiłki bezglutenowe. Na portalach przeznaczonych dla osób cierpiących na celiakię można znaleźć lokale i firmy  oferujące produkty bez zawartości glutenu.

Facebook